Dnevni pregled vozila Pregled indikatora na vozilu Podesavanje vozacevog sedista Namestanje naslona za glavu Podesavanje ogledala na vozilu Vezivanje sigurnosnih pojaseva Pravilno drzanje tocka upravljaca - volana Koriscenje noznih komandi Startovanje motora Pokretanje vozila sa mesta Menjanje stepena prenosa Postupak menjanja iz prvog u drugi stepena prenosa Zaustavljanje u drugom stepenu prenosa Postupak menjanja  stepena prenosa od prvog do cetvrtog Zaustavljanje iz cetvrtog stepena prenosa Najvecu stetu vozac motoru pravi Obezbediti vozilo, iskljuciti motor Pokazivaci pravca Radnje sa vozilom na usponu Menjanje stepena prenosa na usponu Menjanje stepena prenosa na nizbrdici Zaustavljanje na usponu Polazak sa mesta na usponu Kretanje i zastajanje na usponu Obezbediti vozilo na usponu Kretanje vozila po putu Postupak  pravilnog savladjivanja krivina Metoda pravilnog savladjivanja krivine udesno Metoda pravilnog savladjivanja krivine ulevo Metoda pravilnog savladjivanja ostre krivine udesno Metoda pravilnog savladjivanja ostre krivine ulevo Metoda pravilnog savladjivanja ’’S’’ krivine Voznja unazad Postupak pravilnog skretanje sa vozilom u raskrsnici Medota pravolinijskog savladjivanja krstaste raskrsnice Metoda skretanja u levo na raskrsnici Metoda skretanja u desno na raskrsnici Postupak savladjivanja raskrsnice sa kruznim tokom saobracaja Postupak savladjivanja ne regulisane raskrsnice sa kruznim tokom saobracaja Postupak savladjivanja regulisane raskrsnice sa kruznim tokom Polukruzno okretanje Postupak polukruznog okretanja bez manevrisanja na raskrsnici Postupak polukruznog okretanja bez manevra oko pesackog ostrva Postupak polukruznog okretanja na raskrsnici Postupak polukruznog okretanja na raskrsnici sa vise saobracajnih traka Postupak polukruznog okretanja uz koriscenje prosirenja pored puta Parkiranje Postupak paralelnog parkiranja izmedju dva vozila uz ivicu kolovoza Postupak upravnog parkiranja voznjom unapred Postupak upravnog parkiranja voznjom unazad Postupak kosog parkiranja kretanjem unazad Prestrojavanje Obilazenje Preticanje Vozilo koje se pretice duzno je da uradi sledece Vozac vozila koji dolazi u susret vozilu koje vrsi radnju preticanja Odustajanje od preticanja Preticanje nocu podrazumeva Opasnosti prilikom preticanja Kretanje iza vozila koji prevozi rasuti teret Prelazak preko horizontalne prepreke izbocine na kolovozu Savladjivanje horizontalne prepreke Vozilo dok stoji na semaforu… Zaustavljanje iza vozila Zaustavljanje vozila uz ivicu kolovoza u pravcu kretanja Ukljucivanje u saobracaj Zaustavljanje iza vozila u blizini pesackog prelaza i raskrsnice Zaustavljanje iza vozila koje ima vece dimenzije Kretanje u koloni vozila Odstojanje izmedju vozila Voznja nocu Voznja u tunelu Voznja po kisi Voznja po magli Voznja po snegu Voznja po zaledjenim putevima Voznja po mecavi i vejavici Uradi sam
 

 

 

 

 

 

POLUKRUZNO OKRETANJE

 

Polukruzno okretanje je radnja u saobracaju gde vozac sa svojim vozilom ostaje na svom pravcu - putu, samo menja smer kretanja.


     Vozac ne sme da vrsi polukruzno okretanje na mestima gde je:

    -  zabranjeno saobracajnim znakom
    -  u tunelu
    -  na auto putu i moto-putu
    -  jednosmerna ulica
    -  nedovoljna vidljivost (prevoj, krivine)
    -   preko pune linije i sl.

  ( Za vise informacija pogledati Polukruzno okretanje - u pravilima saobracaja ).

 

 

Polukruzno okretanje se moze izvesti:

 

 

polukruzno okretanje

Sa  manevrisanjem (slika gore)  i  bez manevrisanja (slika dole).

 

 

 

 

 

Polukruzno okretanje spada u red ’’opasnih’’ radnji u saobracaju, medju kojima su jos preticanje i voznja unazad. Vozac ih  sme izvoditi samo ako su bezbedne po njega i druge ucesnike u saobracaju. 


   Postupak polukruznog okretanja treba da bude takav da se iskoristi najmanji prostor za okretanje i da se za sto krace vreme zavrsi.

Koristiti veci prostor od potrebnog – ’’duboko ulaziti’’, nije dobro jer se  vozilo suvise dugo nalazi prepreceno na putu i time ometa druga vozila i povecava rizik da dodje do saobracajne nezgode.

Dok, ako bi vozac koristio minimalni prostor, time bi vozilo postavio u polozaj u kome ne moze da uradi polukruzno okretanje odjednom, sto dovodi do toga da vozac  mora da manevrise vozilom nekoliko puta, iako mu to  nije bila namera u pocetku i opet predugo boravi preprecen na putu cime povecava rizik po sebe i druge ucesnike u saobracaju.

 

 

Postupak polukruznog okretanja iz tri manevra na otvorenom putu:

 

 Ovakav postupak vozac  ce primeniti kada nema dovoljno prostora za polukruzno okretanje bez manevrisanja koje je u nekim slucajevima i bolje raditi, jer se vozilo ne zadrzava predugo prepreceno na putu.

 

1. ODABIR MESTA

Vozac vozila pazljivo odabira pogodno mesto za zeljenu radnju, vodeci pritom racuna da na tom delu puta nije zabranjena ovakva radnja i da je ona bezbedna po sve ucesnike u saobracaju.

 

 

2. PROVERA

 

Provere koje vozac mora da izvrsi su sledece:

  1. prvo pogleda unutrasnje ogledalo 1. (proverava situaciju iza svog vozila)
  2. pogled u bocno ogledalo 2. (provera situacije pored vozila)
  3. na kraju pogled okretom glave preko ramena 3. (provera situacije u tzv. ’’mrtvom uglu’’ ,odnosno,provera mesto koje se ne vidi u ogledalima)

 

 

3. NAJAVA

Najavljuje svoju nameru ukljucivanjem levog pokazivaca pravca.

 

 

4. PRILAGODJAVANJE BRZINE

  Vozac prilagodjava brzinu kretanja svog vozila kocenjem kocnicom ili ubacivanjem u nizi stepen prenosa (pogledati deo pod zaustavljanje).
   Ako je brzina kretanja vozila dosta veca od potrebne, vozac  treba da zapocne ovu radnju i pre gore navedenih radnji,kako bi imao dovoljno  vremena da pazljivo pogleda i najavi svoju nameru na dovoljnoj udaljenosti.

 

 

5. POLUKRUZNO OKRETANJE

Sama radnja polukruznog okretanja zahteva da vozac  ima dovoljno vremena da zapocne i zavrsi radnju, te je jako vazno izabrati pravi trenutak za nju.

1)


Vozac  zauzima pravilan polozaj za otpocinjanje polukruznog okretanja – usmerava vozilo ka razdelnoj liniji i postavlja vozilo tako da bude paralelno sa linijom.

 

2)


Pre zapocinjanja radnje, vozac  proverava da li ima vozila ispred sebe i koliko su ona udaljena  i kojom brzinom se krecu. Najbolje je da ih nema uopste. Zatim, vozac proverava situaciju iza svog vozila u levom bocnom ogledalu i okretanjem glave preko levog ramena (mrtvi ugao).
       Sada se neko pita pa ja sam vec pogledao –izvrsio proveru, zasto ponovo da gledam ?! Ali te provere su bile kod najavljivanja radnje polukruznog okretanja i one predhode samoj radnji, a sama  radnja zahteva jos jednu proveru pre zapocinjanja, jer od prve provere proslo je neko vreme i mozda se situacija promenila.
                  Ako nema smetnji, vozac zapocinje radnju.

 

3)


Za vreme provera po drugi put u jednu , odnosno, drugu stranu vozac  moze da  tocak upravljaca okrece u levu stranu, da bi, cim mu se ukaze prilika, zapoceo radnju.
     Jako je vazno ne zapocinjati radnju za vreme vrsenja provera.
 Vozac  se nije predhodno uverio da li moze da zapocne radnju, zapoceo je, preprecio vozilo na kolovozu – dok mu prilazi drugo vozilo velikom brzinom, i to predstavlja veliki problem!!!

 

4)


Nakon skretanja u levu stranu do ivice kolovoza, vozac  okrece tocak upravljaca u desnu stranu (pozeljno je okretati tocak upravljaca uvek do maksimuma kod ove radnje, jer se na taj nacin koristi minimalni prostor za okretanje).

Rucicu menjaca vozac  postavlja u polozaj za hod unazad, poglede koje mora da uradi pre zapocinjanja drugog manevra ove radnje su:pogled u levu stranu – da bi izvrsio proveru situacije na putu sa leve strane vozila, a nakon te provere vozac okretom glave preko desnog ramena proverava situaciju iza svog vozila i gledajuci u nazad sve vreme  zapocinje voznju u nazad sa ukljucenim desnim pokazivacem pravca.

 

5)


Posle zavrsenog drugog manevra, vozac vozila okrece tocak upravljaca u levu stranu do maksimuma, rucicu menjaca postavlja
u prvi stepen prenosa, ukljucuje levi pokazivac pravca, proverava situaciju sa desne strane vozila, i ukoliko je slobodno zavrsava polukruzno okretanje.

 

 

Postupak polukruznog okretanja iz tri manevra na raskrsnici:

 

 Postupak polukruznog okretanja iz tri manevra  podrazumeva da se radnja sme izvoditi na dozvoljenom mestu i ukoliko preglednost raskrsnice to dozvoljava. Sam postupak je objasnjen u daljem tekstu i samo se tako sme izvoditi, iduci  iz ’glavne’ u sporednu ulicu, a NIKAKO DRUGACIJE.

 

1) 2)

 Zaustaviti se sa ukljucenim desnim pokazivacem pravca uz desnu ivicu kolovoza,odmah iza raskrsnice.          

 

3) 4)

Pre zapocinjanja polukruznog okretanja izvrsiti proveru situacije pogledima iza vozila i okretanjem glave preko desnog ramena.

 

5)

Voznjom unazad kretati se  iz glavne u sporednu ulicu uz desnu ivicu kolovoza, desne saobracajne trake. Pritom proveriti situaciju ispred vozila (1.) sada prednji kraj vozila ide blize ili prelazi razdelnu liniju, a potom proveriti situaciju preko levog ramena okretanjem glave (2.).

 

6)

Nakon uradjenih provera nastaviti kretanje u nazad i pogled usmeriti iza vozila.

 

7)

Nakon provere situacije na glavnom putu pogledima u levu i desnu stranu, ukljuciti levi pokazivac pravca i u blagom luku izvrsiti skretanje u levu stranu.

 

 

 

 

 

Vrh

 

sledece

 

 

 

Brza pretraga - korisni clanci :

 

 

 

 

Sva prava su zadrzana, zasticena su zakonom o autorskim pravima te sorodnim zakonima. Neovlasceno koriscenje bilo kog dela portala, bez dozvole vlasnika autorskih prava, smatra se krsenjem autorskih prava autora sajta i podložno je tuzbi. Autor sajta ne preuzima nikakvu odgovornost za upotrebu ili krivo tumacenje informacija sadrzanih na ovome mestu. Autor sajta zadrzava pravo izmene, ukidanja (privremenog i trajnog) bilo kojeg sadrzaja ili usluge na portalu bez obaveze prethodne najave. ©

 

  Powered by Batanele©